Mivel tegnap már sikerült az Orion csillagképet beazonosítani és néhány más csillagot is (Siriust és a Canis Maiort, Procyont és a Canis Minort), így már legalább azt tudtam, hogy merre nézzek és honnan induljak el.
Mai célpontjaim az Orion-köd az Orion-csillagképben (M43), Pleiades (M45) - másnéven Fiastyúk, valamint az Ikerhalmaz és a Méhkas (M44).
Ma is megnéztem újra, mert volt egy érzésem hogy tegnap káprázott a szemem, de nem: az Orion csillagképben a Betelgeuse vörösesnek látszik, míg a Rigel kékesnek. Mint megtudtam ennek oka az, hogy a Betelgeuse vörös óriás, míg a Rigel kék óriás.. nos, az állam leesett, hogy még ez is látszik egy nyamvad kis bonikulárban. Persze nem úgy kell elképzelni hogy láthatóan vörösen meg kéken izzik, hanem ahogy ráfókuszálok a körvonalai picit pirosasak, illetve kékesek.
Megnéztük az Orion-Csillagképben az Orion-Ködöt, ami nagyon szépen látszott, és rájöttem hogy valójában tegnap is láttam, csak nem tudtam, hogy mit nézek :) Ami a fotókon nem látszik de szabad szemmel igen, az az, hogy párosával követik egymást a kis fényes pontok, mintha egy mintát írnának le az égen az Alnitak, Alnilam, Mintaka hármas alatt. Színe nem igen volt szabad szemmel (közel sem olyan mint a színes hosszú expozíció idős fotókon), de egész másképp csodálatos.
Egy kis meglepetést is tartogatott nekem a csillagkép, mert láttam egy hulló csillagot. Egy pillanat töredéke alatt suhant át az égen, de határozottan ott volt.
Ezután megpróbáltam megkeresni a Pleiades (M45) - másnéven Fiastyúk nyílthalmazt. A térképen egy paca egy halom csillaggal egymás hegyén hátán. Amikor megtaláltam, akkor először azt mondtam hogy "húú", aztán hogy "woow". Képeken nem leírható halmaz, ami talán a leginkább egy picike aprócska göncölszekérre hasonlít, de olyanra, amiben a csillagok egészen közel vannak egymáshoz. Kisbaba-göncölszekér némi ködszerű állapotú "fénységgel" fűszerezve.
Ezután próbáltam a Méhkast megtalálni az égen, ami az Orion csillagképtől keletre található, a Rák csillagképben. Csillagról csillagra haladtam: Sirius, Procyon, Pollux, függőlegesen a kettő között és kicsit balra kellene lennie (a Rák csillagaival együtt). Mintha láttam volna valamit, ami egy enyhén elforgatott méhkasra emlékeztetett, de később amikor rákerestem a Méhkasra nem ismertem rá egyetlen fotón sem arra, amit szabad szemmel láttam. Ezért ebben bizonytalan vagyok eléggé.
Végül de nem utolsó sorban láttam egy épp felszálló repülőgépet, amit végigkövettem a binokival, nagyon jól nézett ki ilyen nagyításban látni egy felszálló replülőgépet a csillagos égen!
Miután kinézegettük magunkat déli irányban bejöttünk az erkélyről, és én átmentem a konyhaablakhoz is, hogy szétnézzek északon, hátha megtalálom az Ikerhalmazt is. Sajnos az ablakból nem látni nagyon magasra, ezért a Polarishoz nagyjából ki kellett volna másznom az ablakon, de sikerült megtalálni a Perseus csillagkép jobb oldali ágát és tetejét, ahol 4 csillag van egymással nagyjából egyvonalban. Az Ikerhalmaznak ettől jobbra kellene lennie. Sikerült egész pontosan belőnöm a helyét a környező csillagokhoz képest a térkép segítségével, de sajnos akárhogy néztem, nem láttam belőle semmit. Úgy láttam hogy északi irányban elég nagy köd van, és talán ezért nem láttam (a csillagokból is csak a fényesebbek látszottak és szinte kézzelfogható, masszív köd volt a levegőben).
Megpróbálom majd később mégegyszer, hátha megtalálom, de sajnos nem sok esélyt látok rá, főleg a látómezőm korlátozottsága miatt északi irányban. Kell találni egy jó helyet a környéken, ahonnan jól lehet csillagokat nézni esténként :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése